Wczytuję dane...

30 marca to Światowy Dzień Muffinka

30 marca obchodzimy Światowy Dzień Muffinka. Nie ma chyba nikogo, kto nie znałby tych niewielkich malutkich babeczek, popularnych zarówno w wersji na słodko, jak i na słono. Ich największym atutem, a zarazem przyczyną ogromnej popularności na całym świecie, obok różnorodności, jest to, że są niezwykle proste w przygotowaniu. 

W Polsce najpopularniejsze są muffinki w tzw. wersji amerykańskiej. To właśnie Amerykanie zapoczątkowali i upowszechnili sposób przygotowywania muffinek, które swoim kształtem przypominają mikroskopijne ciasta w pojedynczych foremkach. To również Amerykanie upowszechnili recepturę na ciasto z dodatkiem proszku do pieczenia (wcześniej stosowano drożdże). Mimo, że muffinki wywodzą się z Anglii, stanowią prawdziwą dumę Amerykanów. Dość powiedzieć, że np. muffnki z jagodami od lat 80. XX wieku są symbolem Minnesoty.

Jednak to właśnie w wiktoriańskiej Anglii rozpoczęła się historia tych, niezwykle popularnych dziś, babeczek. Oczywiście pierwsze muffinki raczej nie były zbyt podobne do tych, które znamy obecnie. Początkowo przygotowywano je dla służby z resztek chleba, masy na ciasto i gotowanych ziemniaków. Z tych składników smażono placki - chrupiące na zewnątrz i miękkie w środku. Zresztą od strony etymologicznej, nazwa muffinek wywodzi się prawdopodobnie z fr. słowa "moufflet" oznaczającego miękką stronę chleba.

Z kuchni "dla biedoty" muffinki dość szybko przeniosły się na salony i stały się popularnym dodatkiem do popołudniowej herbaty. Ich popularność była na tyle duża, że już w połowie XVIII w. te małe wypieki można było kupić na ulicach angielskich miast. Sprzedawali je tzw. muffin men, mężczyźni, którzy muffiny nosili w skrzynkach zawieszonych na szyjach. 

Zdrowe muffinki

Choć muffinki kojarzą nam się przede wszystkim ze słodkimi, wysokokalorycznymi wypiekami, ich przygotowanie nie musi wiązać się z dietetycznymi wyrzeczeniami. Muffinki z powodzeniem przygotujemy bez grama cukru, dodając zamiast niego np. rozgniecione banany, sproszkowane daktyle (kupicie je tutaj) czy figi. Pszenną mąkę z powodzeniem można zamienić na inne, zdrowsze wersje, jak np. mąkę kokosowową, jaglaną, gryczaną czy migdałową (do kupienia tutaj). Muffinki są niezwykle popularną, słodką przekąską wśród osób na diecie bezglutenowej. Nic dziwnego - przygotowanie takiej wersji muffinek nie nastręcza wielu trudności.