Wczytuję dane...

Olej kokosowy - zalety i wady

Olej kokosowy - zalety i wady

Olej kokosowy ma tak wiele zalet, że warto na stałe wprowadzić go do swojej diety. Olej kokosowy ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie i dobre samopoczucie, ale też - ze względu na wyjątkowe właściwości, znajduje również szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Wiele zabiegów upiększających na bazie oleju kokosowego możemy przygotować na własną rękę w domu. O tym zajmiemy się w oddzielnym wpisie, zaczniemy od roli oleju kokosowego w naszej diecie. 

Olej kokosowy w diecie - zalety

  • Olej kokosowy jest doskonałym źródłem kwasu laurynowego. Kwas laurynowy, który naturalnie występuje w kobiecym mleku, wspiera naszą odporność, ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne. Kwas laurynowy stanowi wsparcie nie tylko dla naszego układu immunologicznego, ale też układu krążenia czy pokarmowego. Olej kokosowy niszczy szkodliwe bakterie i drożdżaki, dzięki czemu ma pozytywny wpływ na florę bakteryjną jelit. Zresztą jego pozytywne oddziaływanie zaczyna się już w jamie ustnej, gdzie przeciwdziała próchnicy i chorobom dziąseł, odświeża oddech, a nawet wybiela zęby. 

  • W oleju kokosowym dominują kwasy MCT.  To związki, których nie powinno zabraknąć w naszej diecie z wielu powodów. Przede wszystkim kwasy MCT zawarte w oleju kokosowym zapewnią nam długotrwałe uczucie sytości. Co równie ważne w przypadku osób dbających o linię - kwasy MCT nie odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej - mają krótszą budowę, przez co łatwiej się wchłaniają i stanowią dla nas błyskawiczne źródło energii.

  • Udowodniono też, że kwasy MCT zawarte w oleju kokosowym spowalniają procesy neurodegeneracyjne mózgu - powstające podczas jego trawienia ketony mają pozytywny wpływ na nasze funkcje poznawcze, takie jak pamięć czy koncentracja. Pozytywny wpływ spożywania oleju kokosowego na procesy pamięciowe potwierdzono podczas wielu eksperymentów naukowych. Olej kokosowy bywa nawet nazywany naturalnym lekiem dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. 

  • Wspomniane ketony są niezwykle ważne jeszcze z innego powodu - komórki nowotworowe nie są bowiem w stanie odżywiać się pochodzącą z nich energią dlatego uważa się, że dieta bogata w te substancje chemiczne wspiera organizm w walce z rakiem.

  • Do zalet oleju kokosowego należą również jego właściwości przeciwzapalne - olej kokosowy tłoczony w średniej temperaturze wykazuje działanie podobne do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Co więcej, spożywanie oleju kokosowego łagodzi również kobiece dolegliwości związane z PMS czy menopauzą. A skoro już jesteśmy przy płci pięknej - udowodniono, że spożywanie oleju kokosowego zwiększa wchłanianie wapnia w jelitach, co ma pozytywny wpływ na kości i zmniejsza ryzyko wystąpienia osteoporozy. 

  • Olej kokosowy przyspiesza także gojenie się ran i regenerację naskórka, stymulując produkcję kolagenu i  działając antyoksydacyjnie. 

Olej kokosowy - wady

Należy pamiętać, że olej kokosowy może powodować alergie, więc osoby uczulone na orzechy czy mające skłonności do nietolerancji pokarmowych, przed wprowadzeniem go do swojej codziennej diety, powinny skonsultować się z alergologiem. 

Sięgaj po sprawdzony olej kokosowy Extra Virgin

By mieć pewność, że kupowany przez nas olej kokosowy nie jest poddawany szkodliwej chemicznej obróbce, nie jest podgrzewany, przez co traci wiele ze swoich pozytywnych właściwości, warto sięgać po tłoczony na zimno, nierafinowany i nieoczyszczony olej Extra Virgin. Znajdziecie go tutaj.